Kominy + Pokrycie dachu
Witam Wszystkich!
Dziś wrócę do kominów, które wcześniej pominąłem. Długo zastanawiałem się nad wyborem pomiędzy tradycyjnym z cegły, a systemowym. Ostatecznie wybrałem komin systemowy. Cenowo może z cegły wyszedłby nieco taniej, ale murowania go z racji tego, że jestem amatorem raczej bym sięnie podją, stąd systenowe wyszłły mnie taniej. U siebie w domu mamy 2 kominy do kominka (dymny fi 200 + 4 wentylację) oraz C.O (spalinowy fi 180 + 5 wentylacji). W każdym od wysokości czopucha zastosowałem wełnę mineralną. Zanim podjąłem decyzję o zakupie sprawdziełem ofertę kilku firm- i tak niemiecki Sheidel, chyba wszystkim znany kosztowałeby mnie 9 tys. Ja stwierdziełm jednak, że nie będe przepłacał za markę. W końcu ceramika to ceramika (nieważne czy niemiecka czy polska),podobnie beton keramzytowy. Kupiłem więc kominy od Polskiego producenta za 5 400 zł. Fakt, że przyjechały one na moją budowę z odległego 450 km Gorozwa Wielkopolskiego- w dzisiejszych czasach to nic nadzwyczajnego. Z kominami pierniczyłem się chyba z 1,5 miesiąca- oczywiście murując kilka warstw w wolnym czasie, ale nic w sumie mnie nie ponaglało. W realu wyglądały one tak:
Na pierwszy rzut poszedł komin C.O, pomału bopomału ale doszedł wkońcu do stropu.
Plastikowa rurka wystająca spod wyczystki to odprowadzenie kondensatu, chyba wszsytkie kominy systemowe to mają.
Komin od kominka, po wymurowaniu wyglądał tak:
Dziury, które zostały między stropem o kominem uzupełniłem styropianem 2 cm wokół komina i zalałem betoname- po to żebykomin nie był powiązany na stałem z pracującym stropem. Na wiosnę czekała mnie zabawa na dachu. Tu już pracowałem równolegle z dachowcami, którzy wycieli dziury w więźbie.
Powyżej dachu w kominach zastosowałem druty zbrojeniowe fi16, tak na wszelki wypadek:)
Według planu komin był już na wysokość ok, stwierdziłem jednak że jest nieco ze niski i podniosłem go o jeszcze jedną warstę z dokupionych w Castoramie pustaków. Teraz pozostało mi je wykończyć ponad dachem. Tu postanowiłem nie szaleć i wykończenie zrobiłem z najwyklejszego styropianu i siatki
Tyle jeśli chodzi o kominy. Co do pokrycia dachu- odrazu wiadomo było że będzie to dachówka, po namysłach wybraliśmy ceraminczną czarno brązową glazurowaną Mozne Plus firmy Roben, z której jesteśmy póki co zadowoleni. Prace przy dachu trwały przeszło miesiąc (oczywiście tu oprócz kominów i ocieplenia facjatek nie miełem większego wkładu), pochłonęły znaczną część funduszy na dom, ale myślę że warto było,
Tym sposobem zaktualizowałem swój Blog do obecnego stanu prac na budowie. Teraz na tapecie Okna- już zamówione. Następnie ścianki działowe i elektryka- to już postaram się na bieżąco komentować. Pozdrawiam wszystkich budujących!